Суто ЧОЛОВІЧЕ питання: про що свідчить рівень ПСА?

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

У багатьох чоловіків, які отримують направлення на аналіз крові на ПСА, зазвичай виникають питання, що це і для чого це потрібно. Якщо коротко – результат цього тесту може підтвердити або заперечити наявність у чоловіка ракової пухлини в передміхуровій залозі.

За статистикою, рак простати зустрічається у кожного сьомого чоловіка віком від 50 років. На жаль, сьогодні не відомі способи профілактики цього захворювання, а видимі симптоми починають турбувати чоловіка тільки тоді, коли хвороба зайшла вже надто далеко і шансів на повне одужання залишається мало.

         Саме тому так зрозуміла важливість щорічного проходження тесту на визначення рівня ПСА, особливо у старшому віці.

Окрім того, виявлення такої страшної хвороби на ранній стадії надає змогу вибору найбільш оптимального ефективного лікування і в деяких випадках навіть без оперативного втручання.

         Що таке ПСА?

ПСА (простатичний специфічний антиген) являє собою білок, що синтезується передміхуровою залозою, рівень якого вимірюється за допомогою тесту крові.

Рівень ПСА підвищується при аденомі простати (її доброякісному збільшенні) чи запаленні (простатит). Також цей показник може бути індикатором наявності раку простати, адже на ранніх стадіях ця хвороба протікає без видимих симптомів.

         Кому показаний аналіз ПСА?

Аналіз ПСА назначається всім чоловікам у віці після 45 років як скринінговий тест, а також чоловікам із наступними скаргами та факторами:

  • Прогресуюча аденома простати;
  • Кров у сечі та в спермі;
  • Часте відвідування туалету в нічний час;
  • Прискорене сечовипускання;
  • Імпотенція або слабкість ерекції;
  • Зменшення обсягу сперми під час сім’явиверження;
  • Болі в промежині;
  • Погана спадковість (наявність близьких родичів по чоловічій лінії, хворих на рак простати);
  • Робота з кадмієм (зварювальні та друкарські роботи, виробництво гуми);
  • Проживання в несприятливих екологічних умовах;
  • Нераціональне харчування (багато тваринних жирів, мало клітковини).

Слід зауважити, що іноді може не відзначатися жодного з цих симптомів, і тоді першим проявом захворювання на рак стануть ознаки, характерні для метастазів: біль в кістках (таз, стегно, хребет) і переломи, біль у грудях.

Особливості перебігу раку простати

Рак передміхурової залози зазвичай відрізняється повільним і злоякісним перебігом. Це означає, що пухлина росте порівняно повільно – з моменту появи мікроскопічної пухлини в простаті до останньої стадії раку проходить в середньому 10 – 15 років.

Але рак простати може давати ранні метастази, тобто навіть пухлина невеликих розмірів може почати поширюватися в інші органи. Найчастіше поширення йде в лімфатичні вузли, кістки (таз, стегнові кістки, хребет), легені, печінку, надниркові залози. Це і є найбільша небезпека даного виду раку. До появи метастазів пухлину можна видалити, і це зупинить захворювання.

З метою профілактики

На жаль, на сьогоднішній день не існує препаратів, прийом яких допоміг би знизити ризик розвитку раку простати. Але серед заходів його профілактики можна назвати фізичну активність, дієту та здоровий спосіб життя.

         Як ПІДГОТУВАТИСЯ до аналізу?

Сам аналіз передбачає забір крові з вени. Як правило, визначають загальний ПСА в крові, в деяких випадках для уточнення діагнозу досліджують вільний ПСА.

До здачі аналізу крові на ПСА:

  • Бажано, щоб пройшло не менше 2 тижнів після масажу простату або пальцевого ректального обстеження, цистоскопії або катетеризації сечового міхура, трансректального УЗД і після будь-яких інших механічних впливів на простату.
  • Протягом 5 – 7 днів слід утриматися від статевих контактів;
  • За 8 годин не можна ні їсти, ні пити (тобто виключити сік, чай, каву, алкоголь).

         Порада

Якщо вам за 45 або ви у групі ризику, контролюй рівень ПСА не рідше одного разу на рік і час від часу відвідуй лікаря-уролога, а за потребою – онколога.

Завідуюча поліклінікою №3                                                                            Волкова О.Л.

 

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61