Синдром «сухого ока»

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

Поверхня ока  постійно вкрита  тонким шаром сльози, котрий захищає та  живить рогівку. Ми добре знайомі з сльозою, котра  з’являється, коли плачемо, чи коли стороннє тіло  подразнює наші  очі. Але, утворення слізної рідини означає дещо більше, ніж просто можливість плакати. Це досить складна система, що виконує цілий  ряд функцій, завдяки чому ми отримуємо можливість чітко бачити.

Розвиток синдрому «сухих очей» є  результатом недостатнього зволоження поверхні ока, внаслідок чого рогівка та кон’юнктива в недостатній мірі забезпечуються слізною рідиною. Це призводить до їхнього висушування.

Сьогодні синдром «сухих очей» виявляється в середньому у одного із п’яти оглянутих офтальмологом пацієнтів.

Порушення складу та стабільності слізної плівки може виникнути під впливом багатьох факторів.

Найбільш поширені з них:

  • –     нервові розлади,стреси;
  • –     робота з комп’ютером ;
  • –     зниження з віком вироблення слізної рідини слізними залозами;
  • –     рідке моргання;
  • –     ревматизм чи порушення обміну речовин, наприклад, цукровий діабет, патологія щитоподібної залози;
  • –     захворювання шкіри;
  • –     зміни гормонального фону, в тому числі менопауза;
  • –     вживання окремих груп медикаментів, наприклад, протизаплідних засобів, снодійних, бета-блокаторів;
  • –     неповноцінне харчування, недоїдання;
  • –     вплив кліматичних факторів: сухе повітря в будинках з централізованим опаленням, вплив повітря від кондиціонерів;
  • –     забруднення оточуючого середовища: пил, випаровування.

Якщо у вас присутнє відчуття  втомленості, сухості в очах, почервоніння, наявності піску в очах, печіння, підвищення чутливості до світла, підвищене сльозовиділення, відчуття, що під час моргання повіки прилипають до поверхні ока, то треба звернутися до лікаря.

Найважливішим фактором в лікуванні синдрому «сухого ока» є визначення причини недостатнього зволоження ока. Наприклад, при ревматизмі, ми можемо зняти біль,але це не є патогенетичним лікуванням. В деяких випадках лікувати симптоми «сухого ока»  неможливо, в   зв’язку з необхідністю постійного прийому медикаментів, які призводять до виникнення даного синдрому.

Але в таких випадках симптомів захворювання можна позбутися шляхом призначення  штучних замінників слізної рідини, які будуть захищати рогівку та кон’юнктиву від висихання і, таким чином, полегшать стан хворих.

Синдром «сухих очей» –  серйозний стан.Симптоми порушення вироблення слізної рідини посилюються. Відчуття присутності стороннього тіла та сухості змінюється відчуттям печіння та болю. Очі майже постійно червоні, після сну їх важко відкрити. Хронічне запалення  повік може загострюватись.

Окрім загальних скарг, може виникнути порушення цілісності ніжної оболонки, що вкриває поверхню ока. В зв’язку з підвищенням концентрації солей в слізній рідині при синдромі «сухого ока», може виникнути ураження рогівки. Порушення цілісності слізної плівки призводить до недостатнього зволоження кон’юнктиви та рогівки висихання поверхні ока. Це викликає спочатку невеликі ураження поверхні ока. Але в дуже важких випадках, рогівка може втратити свою прозорість, помутніти, викликаючи при цьому порушення гостроти зору. Якщо залишити цей стан без лікування, в найгіршому випадку це може призвести до остаточної втрати зору, тому треба уважно ставитись до симптомів-передвісників та отримати консультацію у лікаря-офтальмолога або сімейного лікаря.

 Лікар-офтальмолог поліклініки №2
КЗ «Херсонська  міська  клінічна  лікарня ім. Є.Є.Карабелеша»
Корба Т.І.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

69