Профілактика простудних захворювань  

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

З приходом осені різко зростає кількість хворих на простудні захворювання. Причини цього явища вкрай різноманітні. Повне одужання хворих від простудних захворювань відбувається протягом одного-двох тижнів. Але нерідко грип та інші гострі вірусні інфекції дають ускладнення. Особливо небезпечна застуда для дітей, літніх осіб, вагітних жінок, а також людей, які страждають хронічними захворюваннями. Слід зазначити, що симптоми ускладнень, як правило, з’являються в той самий момент, коли хвороба начебто відступає. Хворий відчуває себе вже набагато краще і намагається повернутися до колишнього життя. Цьому факту є просте пояснення: вірусна інфекція пригнічує імунітет хворих і створює ідеальні умови для активації бактеріальної флори (розвитку вторинних інфекцій)

Найчастіше простудні захворювання ускладнюються вірусними або бактеріальними пневмоніями, розвитком бронхітів, синуситів (запалення носових пазух), отитів (запаленням вуха), запальними захворюваннями центральної нервової системи і серця. Крім того, при застуді загострюється перебіг хронічних хвороб, наприклад: цукрового діабету або бронхіальної астми. Оскільки ускладнення при простудних захворюваннях можуть викликати загрозу для життя, необхідно чітко виконувати вказівку лікарів для запобігання простудних захворювань.

Існують специфічні і неспецифічні методи профілактики вірусних захворювань.      Специфічним методів належать вакцинація, застосування імуноглобулінів, лікарських засобів — індукторів інтерферону (що відповідають за вироблення власного інтерферону в організмі).

До неспецифічних методів належать загальнозміцнююча терапія, загартовування організму, прийом полівітамінних препаратів, насичення організму вітамінами (у вигляді медикаментів,фруктів, ягід).

Загальне загартовування організму необхідно починати в літній період. Воно включає в себе обливання всього тіла і ножні ванни. Причому температура тіла зменшується поступово, а водні процедури повинні виконуватися регулярно і щодня. Таким чином, досягається комфортне сприйняття тіла при поступовому зниженні температури води від 22 градусів до 7-8. Ці процедури сприяють поліпшенню мікроциркуляції судин, активації нейро-гуморальної системи та посиленню загальної резистентності.

Перш за все, щоб зміцнити опірність організму не забувайте мити руки. Обробляти руки необхідно милом з водою або ж якщо немає такої можливості, то використовуйте антибактеріальні гелі, серветки або спреї.

Також існує народний спосіб зміцнення опірності організму. Для цього знадобитися: сто грам родзинок, сто п’ятдесят грамів кураги, двісті грам горіхів, триста грам меду і два лимона. Все перераховане потрібно подрібнити в м’ясорубці або блендері і ретельно змішати. Отриману субстанцію вживати приблизно по одній столовій ложці раз на день.

Не допускайте переохолодженя

Переохолодження організму помітно знижує активність імунної системи, що підвищує ймовірність розвитку застуди. Одягайтеся тепло в холодну погоду, проте не перестарайтеся з одягом. Ви повинні себе почувати комфортно.

Позбавтеся від шкідливих звичок

Як показує медична практика, курці складніше переносять застуду та грип, ніж некурящі люди. Сигаретний дим висушує носові ходи і паралізує вії, якими вистелена слизова оболонка носа і легенів. Хвилеподібні рухи вій сприяють виштовхуванню чужорідних мікроорганізмів з дихальної системи. Таким чином, куріння суттєво полегшує потрапляння мікробів в легені.

Надмірне вживання алкоголю також сприяє частим застудам. Алкоголь пригнічує активність імунної системи і зневоднює організм.

Навчіться відпочивати

Здоровий сон та відпочинок – найважливіші складові людського здоров’я. Для профілактики простудних захворювань важливий повноцінний нічний сон (8 годин), регулярні прогулянки на свіжому повітрі (по можливості в лісі, парковій зоні), помірне фізичне навантаження.

Встановлено, що хронічне недосипання, а також відсутність відпочинку зменшують кількість імунних клітин, здатних боротися з чужорідними агентами. Іншими словами, розвивається імунодефіцит, який призводить до частих застуд.

Зволожуйте повітря

Як не дивно, але пік захворюваності на застуду та грип припадає на початок опалювального сезону. В опалювальному приміщенні дуже сухе повітря, що призводить до сухості слизових оболонок носа, що істотно полегшує переміщення вірусних частинок з носової порожнини в легені. Для того щоб повітря у вашому будинку було постійно вологим,  рекомендовано встановити зволожувач повітря.

Не менш важливо регулярно провітрювати приміщення. Якою б не була погода на вулиці потрібно хоча б 2-3 рази на день провітрювати приміщення, в якому Ви перебуваєте. Провітрювання та вологе прибирання зменшують кількість мікроорганізмів в повітрі, тим самим знижуючи ймовірність зараження.

Якщо дотримуватися цих досить простих правил,  можна залишатися здоровим і   бадьорим протягом   усього року!

 

Сімейний лікар   терапевтичного відділення  ПМСД №4      К.Д. Ільницька

Завідуюча терапевтичним відділенням  ПМСД№4               Т. М . Камчатова

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

63