Кір.

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Кір – це вірусне захворювання, яке дуже легко передається по повітрю від зараженої людини до її оточення. Саме тому кір вважають гострим інфекційним захворюванням. Лікуванню та профілактиці цієї хвороби приділяється величезна увага. Кір у дітей протікає в легшій формі, ніж у дорослих, однак все-таки переноситься дуже важко.

Причини.

Основною причиною захворювання дитини або дорослого є близький контакт з носієм інфекції. Досить знаходиться в одній кімнаті, щоб вірус проник в організм і почав свій переможний наступ. Потрапляючи в легені, вірус проникає в кров і розноситься по всьому тілу, активно розмножуючись і вражаючи шкіру, слизові оболонки та інші органи. Для оточуючих найнебезпечнішим є людина в інкубаційному періоді цієї хвороби, тому що у неї немає ніяких симптомів. Як тільки кір починає себе проявляти зовнішніми ознаками, то це означає, що через пару днів вірус вже не зможе передаватися іншому здоровому організму. Дитина у віці до п’яти років більш схильна до зараження.

Симптоми.

Протікання кору відбувається в чотири етапи:

Інкубація

Цей етап характерний тим, що у дитини немає ніяких зовнішніх ознак того, що вона хвора. Малюк може грати, бігати, а в цей час інфекція вже почала свою дію. Тривалість цього етапу залежить від імунітету малюка, але в середньому розташовується в інтервалі 7 – 14 днів. Саме в цей час інфекція особливо небезпечна для оточуючих, оскільки ніхто не ізолює зараженого малюка від здорових. Етап катаральних проявів

Початок цього періоду легко можна сплутати з симптомами ГРЗ. Дитина починає уникати активних ігор, намагається частіше відпочивати, у неї пропадає апетит. Протягом однієї доби з’являються і посилюються: нежить, кашель, температура. Через деякий час з’являються характерні для кору ознаки, а саме – плями Бельського-Філатова-Коплика. Вони розташовуються на ділянках слизової оболонки рота і мають специфічний сіро-білий колір. Завдяки цьому симптому фахівці, що оглядають малюка, можуть відрізнити інфекцію від інших хвороб і відправити його на лікування. Цей етап триває близько 4 днів, до того ж, є найбільш заразним для оточуючих.

Висипання

Самий тривалий і важкий етап. Температура продовжує зростати, причому у деяких дітей вона може досягти і 40,5 градусів. Кашель все так само не дає дитині полегшення, може стати гавкаючим. Оскільки на тлі інфекції приєднується ларингіт. Відмінною рисою цього етапу є висип. Висип являє собою плями яскравого кольору, які спочатку з’являються на голові. Надалі він поширюється вниз по тілу дитини, на груди, руки і ноги. Розмір такої висипки спочатку невеликий, але вона швидко починає зростати та з окремих проявів може утворитися велика пляма, яка трохи підноситься над здоровими ділянками шкіри. Крім висипу у хворої дитини з’являється сильна набряклість. Тривалість цього періоду становить приблизно 4 дні, протягом яких стан малюка критичний. Але як тільки весь висип проявився, картина починає змінюватися в кращу сторону, спадає температура, з’являється мокрота, яка пом’якшує кашель.

Пігментація

Після повного виступу корової висипки починається останній етап хвороби, який характеризується появою пігментних плям замість висипки. Така заміна є характерною саме для цієї інфекції, оскільки корева висипка – це точковий вихід крові з розширених судин у верхні шари навколишніх тканин.

Всі симптоми, які мучили дитину в попередні етапи, поступово зникають. Тривалість цього періоду близько двох тижнів, причому вже через п’ять днів пигментування малюк може повертатися в колектив.

Діагностика

Перш, ніж починати лікування, лікарю необхідно поставити точний діагноз. Звичайно, спочатку кір можна сплутати з іншою інфекцією, або з гострим вірусним захворюванням. Але буквально з другого дня активного прояву хвороби фахівець з упевненістю поставить діагноз кору, спираючись на характерні висипання.

Однак такий розвиток може бути лише у разі, коли кір має класичну клінічну картину. Якщо ж з’являються які-небудь ускладнення, то можуть бути призначені додаткові методи дослідження:

  • Лікування кору у дитини зазвичай відбувається в домашніх умовах, якщо немає ускладнень. Відразу варто відзначити, що специфічного лікування для корової інфекції не існує, організм самостійно справляється з цим вірусом. Однак це не означає, що дане захворювання не потрібно лікувати зовсім.
  • Приблизно протягом першого тижня після початку активного прояву інфекції, хворому призначають постільний режим. У дитини повинна бути окрема кімната, в якій вона буде знаходитися, і яка буде оголошена характерною карантинною зоною. Існує необхідність частого вологого прибирання, провітрювання, а якщо дозволяють можливості – зволоження і кварцування.
  • Не варто в цей час насильно годувати малюка, оскільки організм спрямовує всі свої сили на активну боротьбу з вірусом, а процес травлення забирає багато енергії. Однак, що стосується пиття – тут можна і потрібно давати якомога більше різних напоїв. Краще всього давати компот, сік, морс, чай. Якщо дитина просить їсти, можна зробити їй легкий суп, пюре або дати йогурт. Коли найважчий етап позаду, необхідно годувати малюка повноцінно, щоб організм швидше відновив свої сили.
  • Якщо до кору додалося бактеріальне захворювання, то лікування ускладнюється – доведеться давати хворому антибіотики.
  • Лікування лікарськими препаратами зводиться до полегшення загального стану малюка. Необхідно застосовувати жарознижуючі засоби, щоб збити дуже високу температуру. Крім того, варто давати ліки, щоб полегшити сильний кашель і знизити набряклість слизової носа. Так само лікування кору включає в себе профілактику ускладнень. Щоб уникнути нагноєння очей, слід щодня промивати їх кип’яченою водою.

Профілактика.

Профілактика кору – найкращий варіант для дитини, оскільки лікування такого захворювання дуже важке.

Рекомендації спеціалістів для профілактики кору:

  • Обов’язкова планова вакцинація;
  • Ізоляція зараженого;
  • Огляди всього дитячого колективу, що включають вимірювання температури;
  • Екстрена вакцинація у вогнищі інфекції.

Лікар педіатр педіатричного відділення “Херсонської міської клінічної лікарні  ім. Є.Є.Карабєлєша”
Рибась Г.О.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

71