ХВОРОБА, СПРИЧИНЕНА ВІРУСОМ ЗІКА

Written by Админ on . Posted in Профілактика захворювань

Хвороба, спричинена вірусом Зіка – це арбовірусна інфекція, що передається комарами роду Aedes. Захворювання зазвичай перебігає легко, у формі гарячки з висипанням, кон’юнктивітом, міальгією та іншими неспецифічними симптомами, що тривають від 2 до 7 днів.

Актуальність проблеми для охорони здоров’я у 2016 р. зумовлена швидким розповсюдженням вірусу Зіка в Американському регіоні та збільшенням частоти вроджених аномалій, випадків синдрому Гієна-Барре, інших неврологічних та аутоімунних порушень у країнах та на територіях, де встановлено циркуляцію збудника.

Головна проблема для України полягає в тому, що діагностика таких захворювань ускладнена, а в широкомасштабній практиці навіть не можлива, оскільки, як і в малярії, у лихоманки Зика немає ніяких специфічних проявів.

Медичним фахівцям треба приділяти більш уваги епідеміологічному анамнезу при виявленні симптомів, схожих з характерними для лихоманки Зіка.

Можливість розповсюдження в Україні

Поки лихоманка Зика серйозно не загрожує ні Україні, ні Європі, але є небезпека мутації цього вірусу й подальшого поширення комарів-переносників.

Хвороба, спричинена вірусом Зіка – арбовірусна інфекція, що передається людині через укуси комарів роду Aedes. Природний резервуар на сьогодні невідомий.

За даними експертів, фауна України нараховує 32 види кровосисних комарів роду Aedes, проте види Aedes aegypti та Aedes albopictus, які саме є переносниками вірусу Зіка,  – відсутні.

Найближчі до України країни, у яких встановлена наявність цих видів,  це: Грузія, Болгарія, Туреччина та Греція.

Окрім трансмісивної передачі вірусу Зіка, активно обговорюється можливість вертикальної передачі збудника. Також описана можливість передачі збудника статевим шляхом та опубліковані дані про ізоляцію вірусу Зіка зі сперми.

Профілактика інфікування вірусом Зіка

Профілактика та контроль захворюваності на хворобу, спричинену вірусом Зіка, засновані на скороченні чисельності комарів, як переносників вірусу, шляхом знищення і перетворення місць їх виплоду і зниження ймовірності контакту людей з комарами.

При перебуванні у країнах, де є потенційний ризик зараження, слід використовувати репеленти, носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває якомога більшу частину тіла, застосовувати фізичні бар’єри, такі як сітки, закриті двері і вікна, а також протимоскітні пологи для сну.

Крім того, важливо не допускати створення умов для  розмноження комарів, для чого слід спорожняти, очищати або накривати ємності, в яких може накопичуватися вода: відра, квіткові горщики, автомобільні шини тощо.

Діагностика вірусної інфекції Зіка

Лабораторна діагностика вірусної інфекції Зіка ґрунтується на виявленні вірусної РНК методом зворотної транскріпції та полімеразної ланцюгової реакції (ЗТ-ПЛР), ізоляції вірусу, виявленні специфічних до вірусу Зіка IgM- або IgG-антитіл серологічними методами.

Лабораторному обстеженню підлягають пацієнти, які нещодавно повернулися з районів, де реєструються випадки захворювання на цю інфекцію та у яких впродовж 14 днів після повернення, з’явилися гарячка, з різким підвищенням температури тіла,  макуло-папульозний висип, біль у суглобах та кон’юнктивіт.

В Україні центрів діагностика сьогодні немає, але при необхідності питання буде вирішуватися у Центрах Німеччини, Франції, Австрії.

                                                                                                         

Клініка

Хвороба, спричинена вірусом Зіка, перебігає зазвичай у формі легкого захворювання з неспецифічними симптомами.

Інкубаційний період зараження вірусом Зика коливається від 3 до 12 днів після укусу зараженого комара. І приблизно в 70% випадків інфекція протікає безсимптомно.

Клінічні симптоми хвороби, викликаної вірусом Зика включають:

  • незначні головні болі;
  • загальне нездужання;
  • сверблячу макулярну або папульозну сип на шкірі (спочатку сип з’являється на обличчі й потім поширюється по всьому тілу);
  • лихоманку;
  • біль у м’язах і суглобах з можливим набряком дрібних суглобів;
  • гіперемію й запалення кон’юнктиви (кон’юнктивіт);
  • біль в області орбіт ока;
  • нестерпність яскравого світла.

У рідких випадках відзначаються диспепсичні симптоми. Перша ознака лихоманки Зика – легкий головний біль, підвищення температури до +38,5°С и прогресуюча висипка. Нові висипання тривають протягом перших трьох днів, приблизно п’ять днів тримається лихоманка. Потім температура нормалізується, і залишається тільки висипка, що теж поступово проходить.

 

Офіційна позиція ВООЗ

1 лютого 2016 р. ВООЗ офіційно оголосила спалах мікроцефалії та інших неврологічних розладів у Бразилії, подібний до спалаху у Французькій Полінезії у 2014 р., надзвичайною ситуацією у сфері громадського здоров’я, що має міжнародне значення.

ВООЗ не бачить підстав для обмеження поїздок та торгівлі з метою попередження розповсюдження вірусу Зіка. Основними заходами профілактики ВООЗ вбачає боротьбу з комарами та заходи з попередження укусів комарів, особливо для вагітних жінок.

Міжнародні дії повинні включати покращення нагляду та прискорення виявлення випадків інфікування вірусом Зіка, вроджених аномалій та неврологічних ускладнень, інтенсифікацію боротьби з комарами, а також активізація розробки діагностичних тестів та вакцин.

 

Рекомендації Європейського центру з профілактики та контролю захворювань установам охорони здоров’я держав-членів ЄС або асоційованим членам ЄС:

  1. Підвищення пильності по відношенню до виявлення ввезених випадків зараження вірусом Зіка в державах-членах ЄС,  особливо  на територіях де присутні потенційні переносники для зменшення ризику автохтонної передачі.
  2. Зміцнення лабораторного потенціалу для підтвердження захворювань на вірусну інфекцію Зіка та проведення диференціювання з іншими арбовірусними інфекціями (наприклад денге, чикунгунья).
  3. Урахування доцільності відсторонення від донорства осіб, які відвідували райони з активною передачею вірусу Зіка.
  4. Підвищення обізнаності лікарів щодо розвитку спалаху хвороби, спричиненої вірусом Зіка, та ендемічних територій для проведення диференційної діагностики гарячкових захворювань у осіб, що відвідували дані території.
  5. Консультування жителів і мандрівників, особливо вагітних жінок, які відвідують території з активною передачею вірусу Зіка, щодо використання протягом всієї доби індивідуальних захисних заходів для запобігання укусів комарів.
  6. Забезпечення уникання особами, що інфіковані вірусом Зіка, укусів комарів протягом першого тижня хвороби при знаходженні в районах, де наявні комарі роду Aedes з метою запобігання інтродукції збудника (користування москітною сіткою, екранованими дверима і вікнами відповідно до рекомендацій ВООЗ).
  7. Підвищення обізнаності серед медичних працівників, які надають допологову допомогу, щодо можливого зв’язку між інфікуванням вірусом Зіка і мікроцефалією та урахування рівня ризику на конкретних територіях при проведенні допологового моніторингу.

Рекомендації стосовно туризму:

  1. Не повинно накладатися ніяких обмежень на поїздки або торгівлю з країнами та територіями, де встановлено циркуляцію вірусу Зіка.
  2. Особам, що здійснюють поїздки до територій, де існує ризик зараження вірусом Зіка, повинна бути надана актуальна інформація та рекомендації зі зниження ризику укусів комарів.

 

Підготувала Головний позаштатний інфекціоніст
УОЗ міської ради   О.І. Демедюк

Trackback from your site.

Leave a comment

69