Фактори ризику, розвитку та прогресування ішемічної хвороби серця. Основні методи профілактики.

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

Ішемічна хвороба серця (ІХС) — захворювання, зумовлене невідповідністю кровопостачання серця, яке здійснюють коронарні судини, потребам міокарда. В основі захворювання лежить розвиток і прогресування атеросклерозу (відкладання в стінці судин серця холестеролу у вигляді бляшок, які звужують просвіт судин, а у випадку розриву стають причиною утворення тромбу, що призводить до інфаркту міокарда).

Фактори ризику – це такі умови, які створюють загрозу розвитку захворювання, сприяють його виникненню і прогресуванню.

Провокуючими  факторами, що приводять до розвитку ішемії серця можна вважати наступні: підвищення рівня холестерину (гіперхолистеринемія), а також зміна співвідношення різних фракцій ліпопротеїдів; порушення харчування (зловживання жирною їжею, надмірне споживання легкозасвоюваних вуглеводів); гіподинамія, низька фізична активність, небажання займатися спортом; наявність шкідливих звичок, таких як паління, алкоголізм; супутні захворювання, що супроводжуються порушенням обміну речовин (ожиріння, цукровий діабет, зниження функції щитовидної залози); артеріальна гіпертензія; віковий і статевий фактор (відомо, що ІХС частіше зустрічається у літніх людей, а також у чоловіків частіше, ніж у жінок); особливості психоемоційного стану (стреси, перевтома, емоційне перенапруження).

Основними факторами ризику, на які можна і слід впливати, здійснюючи профілактичні заходи є:  тютюнопаління, надмірне вживання алкоголю, нераціональне харчування, гіподинамія, надмірна вага, підвищений артеріальний тиск, порушення ліпідного та вуглеводного обміну.

Особливу несприятливе значення набуває поєднання декількох факторів ризику. Так , при поєднанні 3-4 факторів ризику можливість захворювання ішемічної хвороби серця зростає в 2-3 рази.

Отже, головні моменти профілактики ІХС – це

  • – підвищення фізичної активності;
  • – відмова від куріння;
  • – перехід на систему здорового харчування;
  • – поліпшення емоційного фону;
  • – регулярні профілактичні візити до терапевта чи сімейного лікаря ;
  • – своєчасне лікування захворювань, що потенційно можуть спровокувати розвиток ІХС (передусім, це гіпертонічна хвороба, цукровий діабет та різні форми атеросклерозу).

Рекомендації щодо заходів профілактики :

Боротьба з курінням. Слід зазначити, що так  зване «пасивне» куріння майже так само шкідливе для серцево-судинної системи, як і активне, та збільшує ризик розвитку ІХС вдвічі. Припинення куріння призводить до зменшення частоти інфаркту міокарда в популяції на 50%. Проте основну роль куріння відіграє у збільшенні частоти  виникнення раптової серцевої смерті.

Контроль глюкози крові.  Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. Насамперед визначте рівень глюкози в крові. Якщо він підвищений (вище 6 ммоль/л натще), виконуйте призначення лікаря щодо дотримання дієти, подальшого дообстеження  та лікування.

Правильне харчування та боротьба з надлишковою вагою:   Для початку, розрахуйте свій індекс маси тіла: масу (в кг) слід поділити на зріст (у м. в квадраті). Якщо індекс маси тіла перевищує 25 кг/м2, проаналізуйте режим вашого харчування й фізичну активність.

Зверніть увагу на ще один показник — об`єм талії. Якщо він більше 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, це свідчить про абдомінальний тип ожиріння, який часто супроводжується розвитком і прогресуванням ІХС.    Для профілактики утворення холестеринових бляшок в артеріях необхідно скоротити вживання тварин жирів, які лежать в основі порушення обміну жирів в організмі, містять велику кількість холестерину та інших насичених жирів. Вживайте пісні сорти м’яса, віддавайте перевагу не смаженій, а вареній їжі, тушкованій чи запеченій.

Крім цього, потрібно ввести в щоденне меню такі продукти, які допомагають вивести надлишок насичених жирних кислот з організму і запобігти жирову дистрофію печінки. До них відносяться харчові волокна, що містяться в овочах і фруктах, висівках і злаках, а також ненасичені жири рослинного масла, риби, морепродуктів. Найкорисніше поєднання – відварна риба з зеленню і салат зі свіжих овочів з рослинним маслом.

Артеріальна гіпертензія. При підвищеному тиску обмежувати себе у споживанні кави, міцного чаю, звісно, в алкоголі. Уникати надмірно солоної їжі. Пацієнти, чий артеріальний тиск досягає 180/105 мм рт.ст., потребують медикаментозного лікування. При більш низькому тиску регулярний прийом препаратів є необхідним у тому випадку, якщо у хворого спостерігаються інші чинники ризику ІХС.

Обмежте вживання алкогольних напоїв. Допустимі дози — не більше 30 мл на добу у перерахунку на етанол, що відповідає 80 мл горілки, 150 мл вина або 300 мл пива.

Регулярні заняття фізичною культурою і прогулянки на свіжому повітрі позитивно впливають на загальний стан організму, сприяють нормалізації маси тіла, артеріального тиску. По самопочуттю можна підібрати будь-які: ходьба, біг, плавання, катання на лижах і т. д.   Найпростіший і зручний вид систематичних тренувань — це ходьба в помірно-інтенсивному темпі протягом 30 хв 3–5 разів на тиждень. Навантаження не повинно спричиняти больових відчуттів за грудиною, задухи або утруднення дихання (крім помірно вираженої задишки). Частота серцевих скорочень має підвищитися, але не більше ніж на 10–15 за 1 хв. Також під час навантажень на серце слід мати при собі спеціальні препарати (нітрогліцерин, валідол і т.п.).

Обов’язково порадьтеся з лікарем про допустимий рівень навантажень.

Важливо пам’ятати, що психоемоційні перевантаження обумовлюють розвиток серцево-судинних ускладнень. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про 8-годинний сон та відпочинок у вихідні.

Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій — це насамперед шкодить вашому здоров’ю.

 

зав. відділеням: Панова Т.В.

л-р. кардіологічного відділення: Тимчишин Х.Ю.

 

Tags: ,

Trackback from your site.

Leave a comment

71