Алкоголізм, сім`я і спадковість

Written by admin on . Posted in Профілактика захворювань

Алкоголь відомий людям із давніх-давен у вигляді хмільного меду, виноградного вина, хлібної браги. За 600 років до нашої ери фінікійці виробляли вино з винограду. Приблизно в VII столітті араби винайшли засіб перегонки харчових продуктів в алкоголь.

Зловживання алкогольними напоями зумовлене передусім досить живучими « традиціями», які були успадковані з давніх часів. Однією з таких традицій, що завдав чималої шкоди суспільству, є звичка відзначати різні події — свято, весілля, народження дитини, вдачу і невдачу – вживанням спиртного. Систематичне вживання спиртних напоїв спричиняється до розвитку алкоголізму, знижується продуктивність праці, простоюють машини, верстати, втрачаються трудові навички й кваліфікація, занепадає трудова дисципліна, трапляються аварії на виробництві й транспорті. В осіб, які систематично п’ють, знижується активність, звужується коло інтересів, люди втрачають професійні навички.

Алкоголь утворюється в процесі бродіння продуктів, до складу яких входять цукор і крохмаль. Але при бродінні продуктів утворюється й шкідлива речовина – сивушна олія. На заводах спиртні напої очищають від шкідливих речовин. При кустарному виробництві цього зробити не можна. Тому в самогоні міститься велика кількість сивушної олії.

Багато хто вважає, що алкоголізм виникає переважно внаслідок вживання міцних напоїв(горілки). Але така думка неправильна. Незалежно від того, що п’є людина – горілку, коньяк, вино чи пиво,- це шкідливо діє на її організм.

Алкоголь має здатність притягувати воду. Внаслідок цього клітини, з якими він вступає в сполуку, зневоднюються й гинуть. Діючи таким чином на білок живого організму, алкоголь викликає його згортання. Із шлунка й кишок алкоголь швидко всмоктується в кров, розноситься по всьому організму. Вже через кілька хвилин після вживання спиртного людина починає відчувати його дію. В організмі алкоголь окислюється, перетворюючись у шкідливі продукти – оцтову й піровиноградну кислоти, альдегіди й кетони.

В організмі людини утилізується в середньому 95 процентів алкоголю. Решта його виводиться в незмінному вигляді із сечею, потом, видихуваним повітрям. Окислюється алкоголь у крові, печінці, нирках. За даними для окислення 200 грамів алкоголю або 500 грамів сорокаградусної горілки в організмі людини потрібно близько 20 годин. Таким чином, алкоголь ще оозго після вживання його шкодить здоровлю людини.

Коли людина вип’є одну-дві чарки спиртного , у неї червоніє обличчя і з»являється відчуття тепла. Тому дехто неправильно вважає, що алкоголь має здатність зігрівати організм. Насправді ж під дією алкоголю розширюються судини шкіри, а температура тіла при цьому знижується на 1-2 градуси. Одночасно проявляється дія алкоголю на центральну нервову систему: у людини знижується критичне ставлення до навколишнього середовища, зв’являється благодушність, притупляється відчуття небезпеки. Навіть малі дози алкоголю погіршують слух, послаблюють увагу, спостережливість і пам’ять.

Особливо тяжкі форми алкогольного отруєння спостерігаються при вживанні метилового ( деревного) спирту. Навіть 50-100 грамів його можуть призвести до смерті або сліпоти. Алкоголь отруює клітини мозку, зменшує кількість кисню в них, заважає здійсненню нормального процесу обміну речовин. Діяльність кори великого мозку різко порушується. Великі дози алкоголю діють на нервові клітини збуджуюче-людина стає веселою, безтурботно-радісною. Однак таке збудження триває недовго – воно змінюється пригніченням. Нервові клітини виснажуються. Це призводить до порушення координації рухів, розслаблення м’язів, а найголовніше – до порушення психічної діяльності людини. « Добровільне безумство» – так назвав алкогольне сп’яніння старогрецький філософ Арістотель.

До алкоголю людина звикає відносно швидко. Поступово в неї з’являється хворобливий потяг до спиртного. Щоб така людина могла працювати, вона повинна випивати, тобто похмелитися. Похмілля тягне за собою чергову випивку, яка знову призводить до сп’яніння. А потім – до похмілля. Людина, хвора на хронічний алкоголізм, здатна порівняно легко випити таку кількість горілки, яка у звичайної людини може викликати серйозне отруєння. До того ж характерним для хронічного алкоголізму є втрата почуття міри щодо кількості спирту. Згодом нервові клітини алкоголіка настільки «проспиртовуються», що навіть незначні дози алкоголю, які раніше не викликали сп’яніння, стають сильнодіючими. Щоб сильно сп’яніти, такій людині досить випити 100-200 гр.горілки.

5 -зслідок тривалого вживання спиртних напоїв знижується здатність самокритично оцінювати свої вчинки. Людина не може збагнути глибину свого падіння, причину сімейних скандалів, невдач на роботі. Навпаки, алкоголік намагається звинуватити інших-дружину, дітей, товаришів, але не себе. Він стає дратливим, брехливим, безжалісним, схильним до сварок, аморальних вчинків. Алкоголік втрачає трудові навички, а потім розумово деградує.

У деяких осіб зловживання алкоголем призводить до психічних розладів. Найчастіше трапляються такі психічні розлади, як біла гарячка, алкогольний галюциноз, алкогольне марення ревнощів, корсаковський психоз.

Біла гарячка супроводиться виникненням страхітливих зорових галюцинацій. Хворі на білу гарячку « бачать» чортів, змій, огидних павуків і щурів. їм здається, що всі чудовиська нападають на них, хочуть їх задушити.

Якщо у хворого на білу гарячку переважають зорові галюцинації, то ухворих на алкогольний галюциноз – слухові. Хворий чує голоси людей, які говорять між собою, але обов’язково про нього. Часом у хворого виникає марення. Йому здається, що його хочуть вбити чи отруїти. Нерідко він підозрює в цьому дружину, родичів. Алкогольний галюциноз іноді триває кілька місяців або років.

Алкогольне марення ревнощів трапляється часто і виникає на грунті статевого безсилля. Хворому здається, що дружина його зраджує, він ревнує її до сусідів, знайомих, навіть до братів та батька.

У 1887 році відомий російський психіатр С. С. Корсаков описав психічне захворювання, причиною якого було зловживання алкоголем. У хворого на корсаківський психоз передусім зникає пам’ять на події, що нещодавно відбулися. Особи , у яких виявлено алкогольні психози, повинні пройти відповідний курс протиалкогольного лікування і перебувати під наглядом психоневрологічного диспансеру.

Алкоголь шкідливо діє і на внутрішні органи, тому в осіб, які зловживають спиртними напоями, часто буває гастрит, розвиваються тяжкі захворювання печінки. Спиртні напої розширюють кровоносні судини, особливо на носі й щоках. Тому в п’яниць червонувато-синюватий колір обличчя. Спиртні напої шкідливо діють на легені, нирки, ендокринні залози, знижують опірність організму до інфекцій.

Систематичне зловживання члена сім’ї спиртними напоями підриває її моральні устої. П’яний чоловік здатний на все: побити дружину, дітей, груб’ й цинічно образити матір. Члени сім’ї перебувають під постійним страхом. Щоб урятувати дітей і власну гідність, жінка часто залишає чоловіка-алкоголіка. За статистичними даними, причиною розлучень у 50 процентів випадків є зловживання одного із подружжя спиртними напоями.

У сім’ях, де хоча б один із подружжя хворий на алкоголізм, діти часто бувають кволими, хворобливими, розумово відсталими, схильними до різні’ захворювань. Регулярне вживання спиртних напоїв може призвести до безплідності.

Діти алкоголіків частіше хворіють на шизофренію, бувають недоумкуватими, народжуються глухонімими, з тяжкими розладами функції залоз внутрішньо секреції тощо.

Більшість учених вважають, що алкоголізм не передається спадково. Але нащадкам може передатися порушений обмін речовин, спричинений алкоголем. Внаслідок цього створюються сприятливі умови для розвитку різних захворювань, зокрема й алкоголізму.

Якщо Вас спіткала ця хвороба необхідно звернутися до свого дільничого лікаря, який направить Вас на лікування до спеціалістів в міський наркологічний диспансер.

 

Дільничний терапевт

Чеснокова Г.Ю.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

61