Чи є альтернатива хірургічному лікуванні фіброміоми матки?

Written by admin on . Posted in Практична медицина

Фіброміома матки  (міома, лейоміома) –  доброякісне новоутворення, що розвивається з м’язової стінки матки та є найчастішою пухлиною жіночої статевої системи. Причинами фіброміоми є генетична схильність та гормональні зрушення. Фіброматозні вузли можуть бути від декількох сантиметрів до великих розмірів. Наприклад матка із – за них може збільшитись до 5-6 міс вагітності.

За варіантами розташування вузлів виділяють 3 основні типа фіброміоми: субсерозний, що розташовується зовні матки; інтрамуральний – в м’язовій стінці матки та субмукокозний – в порожнині матки.

Основною небезпекою фіброміоми є ризик кровотеч який найбільший при субмукозному вузлі навіть невеликому.

Основні симптоми фіброміоми – тазова біль, що спричинена тиском збільшеної матки на сусідні органи та нерви; затяжні місячні з кровотечами що інколи проводять до анемії, порушення сечовипускання зумовлене тиском на сечовий міхур.

 

Діагностика фіброміоми включає в себе огляд гінеколога, ультразвукове обстеження  включаючи трансвагінальне, гістероскопія.

Лікування фіброміоми може бути консервативним, хірургічним та ендоваскулярним (емболізація маточних артерій).

Консервативне передбачає призначення гормональних препаратів. Хірургічне це коли видаляють ендоскопічно міозні вузли чи видалення матки повне.

Емболізація маточних артерій ( ЕМА)  є відносно новою процедурою ( з початку 90 х років), що передбачає введення емболів в маточні артерії що несуть кров до вузлів. Внаслідок цього втрачається їх кровопостачання і поступово відбувається зменшення «всихання» вузлів і зменшення матки. Перевагами процедури є те, що вона відбувається під місцевою анестезією і передбачає прокол артерії в паху і введення спеціального катетеру завтовшки до 2 мм. Він заводиться під рентгенконтролем в маточну артерію і через нього вводяться спеціальні шарики (емболи). В такому випадку на наступний день хвора може виписатися додому.

Після процедури протягом декілька днів може відмічатися біль в тазу яка поступово проходить. Звісно дана процедура може виконуватись не при кожній фіброміомі. Показання визначається тільки після консультації з гінекологом. Крім того після неї жінці потрібно спостерігатись в гінеколога і контролювати процес всихання вузлів. Найбільш підходящими для емболізації маточних артерій є інтрамуральні вузли у жінок, що не планують вже народжувати, але не бажають оперуватися. Крім того після ЕМА жінки можуть і вагітніти.

До ЕМА Після ЕМА

Переваги ЕМА перед іншими методами лікування:

  • Органзберігаюча процедура (матка зберігається)
  • Мала травматичність
  • Відсутність загального наркозу
  • Відсутність кровотечі
  • Діє на всі вузли при множинному ураженні
  • Короткі строки реабілітації.

Крім того ЕМА може використовувати і як передопераційну підготовку до видалення матки при великих розмірах з метою зменшення кровотечі.

До ЕМА Після ЕМА

 

Як видно на вище розташованих світлинах маточна артерія звивиста з великою кількістю малих артерій, що несуть кров до міоми. Після ЕМА всі мілки судини закриті емболами, а тільки видно маткову артерію.

 Результати ЕМА. Регресія міоматозних вузлів після емболізації відбувається поступово на протязі 12 міс. Найбільш активно вона триває в перші 6 міс. В середньому до 1 року після ЕМА  міома зменшується в 4 рази, а розміри матки нормалізуються. Симптоми міоми ще швидше зникають. Приблизно в 95 % нормалізуються менструальні кровотечі та симптоми здавлювання.  В цілому після ЕМА не потрібно  додаткового лікування міоми матки, навіть у віддаленому періоді.

У свій час відомому  американському політику – Кондолізі Райс що була державним секретарем США і мала міому матки то консиліум лікарів все-таки вирішив, що потрібно виконати ЕМА а не хірургію.

Памятайте! Емболізація маточних артерій є хорошою альтернативою хірургічному  втручанню і видалити матку завжди можна встигнути, а треба спробувати її зберегти.

На базі відділення хірургії судин КЗ Херсонська міська клінічна лікарня ім.. Є.Є. Карабелеша вже проводяться такі втручання під рентген контролем.

Підготував лікар – судинний та ендоваскулярний хірург к.мед. н                                      Гардубей Є.Ю.

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

71