ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ. ЩО РОБИТИ?

Written by Админ on . Posted in Школа медичної сестри

При зниженні добових температур восени або взимку та при певних обставинах може статися переохолодження організму.

Що це таке і коли воно відбувається?

Загальне охолодження наступає при тривалому впливі на організм зниженої температури. Температура повітря близька до 0°С, висока вологість можуть викликати загальне охолодження протягом 12 годин. У воді це відбувається за 30 хвилин, при цьому температура тіла падає до 35°С і нижче.

Симптоми: тремтіння, синюшність шкіри, губ, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, запаморочення. У постраждалого наступає апатія, сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання.

Надання допомоги при охолодженні зводиться до загального або місцевого зігрівання тіла. Потерпілого необхідно якнайшвидше доставити до медичної установи.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ! Серце зупиняється при температурі тіла 26°С.

 ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННІ

 Легкий ступінь переохолодження (м’язове тремтіння, загальна слабкість, утруднене пересування, блідість шкіри): тепло одягніть постраждалого, напоїть гарячим чаєм або кавою; змусьте виконувати інтенсивні фізичні вправи.

Середній ступінь переохолодження (синюшність губ і шкіри, ослаблення дихання, пульс стає рідшим, втрачається спроможність до самостійного пересування): розітріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під теплим душем; зробіть масаж усього тіла; тепло одягніть постраждалого та укладіть у ліжко, зігрійте грілками, зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температур; викличте лікаря.

Важкий ступінь переохолодження (з’являється втрата свідомості, життєві функції поступово вгасають): негайно викличне лікаря: виконайте всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження».

ЗАГАЛЬНЕ ЗАМЕРЗАННЯ

Загальне замерзання настає при охолодженні всього організму. Дуже часто воно поєднується з обмороженням. Загальному охолодженню і замерзанню найбільше піддаються діти, люди, які ослаблені хронічними захворюваннями та не одержують повноцінного харчування, ті, що втратили багато крові та перебувають у стані шоку, а також алкогольного сп’яніння. При загальному охолодженні спочатку з’являється почуття втоми, скутості, сонливості, байдужості, людина перестає відчувати холод і впадає в загальмований стан. При зниженні температури тіла на кілька градусів розвивається кома, а триваючий вплив холоду швидко призводить до зупинки кровообігу і дихання. Температура тіла при загальному замерзанні може знизитися до 23°-24°С, більш низька температура несумісна з життям.

ПЕРША МЕДИЧНА ДОПОМОГА

Постраждалого переміщують у тепле приміщення і поступово зігрівають. Найкраще зігрівати його у ванні з водою кімнатної температури, проводячи послідовний масаж усіх частин тіла. Воду поступово нагрівають до температури тіла (36,0°-36,5°С). З появою рожевого кольору шкіри та зникненням задубіння кінцівок постраждалого витягають з ванни і починають проводити заходи щодо оживлення: штучну вентиляцію легенів і непрямий масаж серця. Коли з’являються самостійне дихання, серцебиття і свідомість, постраждалого переносять на ліжко, тепло вкривають, дають гарячий чай або каву.

 

Підготувала
медична сестра КЗД   О.В.Прибатень

Tags:

Trackback from your site.

Leave a comment

70